Trzy Lipki widoki
Dojście do Trzech Lipek nie zabiera dużo czasu, my jednakże przemierzyliśmy ten dział fascynując się przyrodą i pięknymi widokami. Niestety moja wiedza przyrodnicza jest błaha, więc oprócz fotek, nijakich rzetelnych informacji naturalnych tutaj nie wydobędziecie. Piękna wrześniowa pogoda i wolno nadciągająca jesień stworzyła piękne barwy, które jak magnes wlekły obiektyw naszego przyrządu. Tak jak wspomniałem wcześniej zapraszam do pinakotece, a fachowców - przyrodników do przypisów i przedstawienia fotografowanych obiektów.
Z Trzech Lipek imponująco prezentuje się ( starożytna) biżuteria Bielska- Białawej, wpływowy szkielet biurowca Fiata. Znak - pomnik, starożytnego układu. Podobno miał być wyburzony w aktualnym roku, lecz jak widać dalej stoi.
Powróćmy jednak do natury i pytania pytanego na początkowej: Czy widać z Trzech Lipek Tatry? Niektóre pary mogą nie dowierzać, ale warto się przekonać, że Tatry z tego obszaru są dostępne dla naszego wzroku!!! Niestety nasz aparat i mimo wszystko pogoda, na jaką nie możemy biadać, sprowadziły, że dowód znajdujący się poniżej, nie jest najwyższej właściwości. Tak dlatego rzetelna wiadomość dla wszystkich tatromaniaków: Tatry widać z Trzech Lipek.
Jak pamięta Lord Henryk Juszczyk i Jan Kania, w tekście umieszczonym w witrynie na wzgórzu, Trzy Lipki przez stulecia pozostało wspaniałym punktem w panoramie Bielska- Śnieżnej. Z miejscem tym połączone istniały różnorakie opowieści. Jedna z nich głosi, że na wzgórzu w XVII wieku stanęła kaplica upamiętniająca szwedzkich żołdaków, którzy mieli zginąć w tych obszarach w czasie walk 30-sto letniej. Można przyjąć, że dębowy grzbiet postawiono w czasie gdy pastorem w Sędziwym Bielsku był ks. Mateusz Opolski.
Przez ponad sto lat Trzy Lipki dawny ulubionym pomieszczeniem bielszczan. Pewnego razu, podczas burzy grzmot uderzył w jedną z lip, która uschła i rozpadła się. Od tego czasu obrała się kategoria wzniesienia - \"Trzy Lipki\".
W 1935 roku drewniany grzbiet z profilowanego drewna ufundowała katolicka młodzież z sposobności jubileuszu 800 - lecia domniemania kościoła św. Stanisława.
1 września 1939 roku polscy żołnierze ścieli lipki, ponieważ wstawały w sąsiedztwie polskich linii obronnych. Drewniany grzbiet przeniesiono pod bramę kościoła św. Stanisława, gdzie niekonserwowany spróchniał i rozpadł się kilka lat po wojnie.