Zamek Oravsky Podzamok
Zamek widocznie powstał po napadzie tatarskim, który posiadał obszary w roku 1241. Ówcześnie, obręby te istniały częścią Królestwa Węgier. Jak można rozmyślać, decyzja o wybudowaniu zamczyska mogła posiadać dwa motywy: zabezpieczenie egzotycznej granicy obrębu i straż trasy biegnącej do Polski jak również utworzenie centrum administracji dla Orawy.
W 1241 zamkiem rozkazywał monarcha węgierski Bela IV z rodu Balaszów. W roku 1298 warownia pozostał odstąpiony wielmoży Mateuszowi Czakowi Treńczańskiemu, po jego śmierci rządy sprawował Węgier Donczow. Od 1335 roku musy kasztelańskie piastował na zamczyska wielmoża Leopold. Od 1441 roku zamkiem królował Piotr Komorowski, Polak, \" wielmoża Liptowa i Orawy\". Próba osiągnięcia korony wiedeńskiej spowodowała, że musiał zaniechać warownia i zacna na Orawie i Liptowie. W 1482 roku Korwin dawał Orawę i Liptów swemu synowi z niesprawiedliwego łóżka Janowi, wyznaczając go hrabią. W 1527 roku Ferdynand Habsburg dawał Orawę Aleksemu Thurzonowi, był to jednak pusty ruch, gdyż warownia nie lgnął do darowującego. W 1534 roku uściskał Orawski Pałac w posiadanie polski arystokrata Jan z Dębowca.
W 1549 roku Ferdynand Habsburg dodał Orawę do swoich posesyj i wynajął warownia Siedlnickiemu za 18 337 zł reńskich, ale ten w 1556 roku, na postulowanie Ferdynanda, przymuszony był odstąpić go Franciszkowi Thurzonowi (bratu Aleksego). W 1574 roku warownia odziedziczył 8-letni syn Franciszka, Jerzy.
Początek wieku XVIII przynosi kolejne powstanie antyhabsburskie, na którego czele staną Franciszek II Rakoczy. Wojska Rakoczego pochwyciły całe górne Węgry, czyli współczesną Słowację. Pod ich dzierżeniem znajdował się również Zamek Orawski. Po zaniku powstania i zawarciu apartamentu w 1711 roku warownia powrócił do dłoni spadkobierców Thurzonów.
W 1800 roku wybuchł ogień i w ciągu kilku dni uszkodził wszystkie drewniane części zamczyska.
Po II walki naturalizowano byłe majątki niemieckie i węgierskie na Słowacji. Warownia doświadczył na właściwość królestwa. Dzisiaj w warowni nadal trwają produkcje remontowe i rekonstrukcyjne. Warownia pełni glebę pamiątki ojczystej i muzeum. Wyobrażana jest w nim opowiastka samego warowni, jednakże najwybitniej detalicznie pokazano epokę Turzonów i czasy komposesoratu. Jest też wystawa naturalna oraz etnograficzna Orawy. Należy wzmiankować o perfekcyjnej kolekcji rarytasów ornitologicznych, uzbieranej przez Antoniego Kocyana, polskiego leśniczego od 1870 r. odpracowującego w lasach Komposesoratu Orawskiego na węgierskiej wówczas Orawie. Urodzaje stanowią nie tylko ptaki, trwale osiadłe na Orawie, jakkolwiek także zlatujące tam.
Z ciekawostek dotyczących zamczyska, można przytoczyć wstawiane na stronie Wikipedii fakty złączone z ekranizacją na zamczyska takich celuloidów jak Nosferatu - symfonia grozy Friedricha Wilhelma Murnau z 1922 roku. Nastawiono tu też jeden z kuponów \"Janosika\". Inne produkcje to: \"Książe i Biedak\", \"Kanclerz\", \"Tomasz Sokolnik\".
Pałac Orawski składa się z trzech frakcji: Warowni Dolnego, Warowni Umiarkowanego i Warowni Górnego. Czasem właśnie z tego motywu mówi się o tym obiekcie jako o Zamkach Orwaskich. Naturalnie najniżej położony jest Pałac Dolny. Specyficznymi celami, które znajdują się w jego brzeżku są: barokowy kościół z wieżą oraz pałac Thurzonów.