Wąwóz Kraków forum
Wybywając z busa uzyskałem lekkiego załamania - autentyczna plaga wczasowiczów. Kolejka do gotówce Tatrzańskiego Skweru Państwowego spojrzała imponująco ujemne. Jednak okres letni w mięsiści i nasze prognozowania nie zdołały być odmienne. Jak pięknie wyglądają zastępy w Dolinie Kościeliskiej można zobaczyć na upokorzeniu obok. Trochę to trwożące, jednakże i tak jest tutaj pięknie.
Sama Dolina Kościeliska jest inną pod względem wielkości niziną w Naszych Tatrach. Rozpościera się na długość 9 km oraz posiada powierzchnie 35km2. A która dolina jest w takim razie najdłuższa? Oczywiście Dolina Chochołowska. Dolina Kościeliska jest traktowana za jedną z najpiękniejszych dolin tatrzańskich, jako obserwatorzy potrafilibyśmy stwierdzić, że zdecydowanie najpopularniejszą! Oczywiście przechodzenie doliny nie sprawia problemów, dlatego na tropu potrafilibyśmy poznać innego wariantu fantastyczne obiekty krajoznawcze. Niektóre zdecydowanie nadające się do odosobnienia od osobowości. Dnem doliny płynie Kościeliski Przypływ.
Dolina Kościeliska tworzy długi i głęboki wąwóz skalny, elewacje jakiego w trzech obszarach zwanych bramami (Brama Kantaka, Brama Kraszewskiego i Brama Raptawicka), przybliżają się blisko do siebie. Dzieli się ją na trzy części: górną, środkową i dolną. Południowa frakcja nizinie pomiędzy Tomanową Przełęczą, a czubkiem Ornaku skonstruowana jest ze skał przejrzystych. Wyrazisty autorytet na rzeźbę gruntu wywarł tutaj lodowiec, zalegający niegdyś aż do wylotu Nizinie Smytniej. Strefa centralna i dolna skonstruowana jest ze skał aluwialnych, głównie skłonnych na węszenie obcasów. W ich kształtowaniu pryncypialny udział posiadał upływający dnem nizinie Kościeliski Przypływ, oraz płynące nieszczelnościami we wnętrzu skał wody dysydenckie. Efektem ich aktywności są skały o dziwacznych układach, urwiste elewacje i liczne groty.
Dochodzimy do Polany Zapisywanej. Tuż przed Bramą Raptowicką, w górnej części Polany Zapisywanej, znajduje się poprzeczna odnoga wiodąca do Wąwozu Kraków ( żółty trop, czas przejeżdżania około 55 minut). \"Jest to wycięty w wapiennych skałach bardzo ścisły wąwóz, o dnie posianym kamieniami i gałęziami pochodzącymi z drzew powstających ponad jarem lub pobranymi przez wodę. Ta część wąwozu jest resztką korytarza poprzedniej pieczarze. Dno wąwozu jest na ogół upalne, gdyż Wąwóz Kraków odwadniany jest przez wywierzysko pod Skałą Pisaną, woda biegnie nim tylko po bogatych deszczach\".
Otóż nasz piękny Jar Kraków udostępniony jest do zobaczona właśnie do tego obszaru, czyli momentu gdzie wąwóz się wzmacnia, a po lewej stronicy znajduje się żelazna drabina do Smoczej Czeluści. Tutaj dla niektórych ślad się ukończy, ponieważ prostopadła drabina, może u niektórych budzić należyte lęki. Niestety nie wyrządziłem fotosy w tym miejscu. My ewidentnie pokonujemy strach i wdrapujemy się do góry. Pokonujemy jeszcze parę łańcuchów i posiadamy przed sobą wkroczenie do Smoczej Czeluści.
My dążymy dalej tropem zielonym do schronienia na Ornaku. Tutaj włóczęga żyje dalej i natężenie gestu jest rozległe. Wywołujecie z pojazdami, damy i dżentelmeni w sandałkach, wszystko to zmierza do schronienia na Ornaku. Niczym wyścig szczurów. My również, mimo woli bierzemy udział w tym wyścigu. A jest o co wojować, gdyż kolejki do wypoczynku będą wielkie ;). Żądni orzeźwienia próbujemy dojście do schronienia. W tym momencie naszym zbawieniem okazał się hurtownik napojów, do jakiego nie było kolejki. W takim upale schłodzona Pepsi dawna czymś niebiańskim..
Smreczyński Staw jest polodowcowym jeziorem morenowym. \"Znajduje się ono u wylotu Doliny Pyszniańskiej i Hali Smreczyny, na wysokości 1226 m n.p.m. Powstało w zanurzeniu między morenami dwóch lodowców. Umiarkowana jego głębia wynosi 1,8 m, głębia maksymalna 5,3 m, przestrzeń 0,75 ha, kubatura 13 540 m kubicznych. Od innych tatrzańskich jezior wyraźni się ogromnym rozwojem życia organicznego i występowaniem płazów; znajdowano występowanie traszki górzystej i karpackiej, żaby trawnej. Jest to też jedno z nietłustych tatrzańskich jezior, które nie jest wkładane na dnie dzikiego kotła polodowcowego otoczonego skarpowymi elewacjami, jednak na równinie w zagajniku. Jego rąbki są bagniste, porośnięte jarzynami bagiennymi. W wodzie hojny fitoplankton, a w nim głównie bruzdnice. Wokół stawu znajduje się precyzyjny rezerwat naturze. Całkowity staw otoczony jest borem, a ponad nim zauważalne są grzebienie: Smreczyński Wierch (2086 m n. p. m.), Kamienista (2126 m n.p.m.), Błyszcz (2158 m n.p.m.), pochylenia Starorobociańskiego Wierchu (2178 m n. p. m)\".